Sıkça Sorulan Sorular

RTD benim için ne yapabilir?

Profesyonel danışmanlık, başvuruların işlenmesi, okul ücretlerinin alınması, vize başvuruları ve süreci, konaklama rezervasyonlarının yapılması, uçuş planları, havayolu ulaşım hizmetleri ve yolculuk öncesi düzenlenen toplantılar gibi çeşitli hizmetler sunmaktayız.

Vize ve okul başvuruma deneyimli bir danışman mı destekleyecek?

Evet, RTD danışmanınızla yapacağınız anlaşma sonucu bütün süreç boyunca deneyimli bir danışman size başvuru sürecinde eşlik edecektir. 

Kanada’da üniversite başvurularında gerekler nelerdir?

12 yıl boyunca geçerliliği olan bir okulu başarılı bir şekilde bitirilmesi gerekmektedir. Bazı enstitülerde ayrıca SAT/IELTS testlerinin alınması istenebilir.

Kanada’da ki Mastır ve Ph. D. Programları için gerekli başvuru nitelikleri?

Geçerliliği olan bir üniversiteyi başarılı bir şekilde bitirmek ve bazı üniversiteler veya programlar ayrıca GRE, GMAT ya da IELTS testlerinin alınmasını istemektedir.

 Ph.D. programına başvuru için mastır programının bitirilmiş olması  ve araştırma kanıtlarının gösterilmesi ve GRE konusunun yazılması ve  GRE veya  IELTS testlerinin alınması gerekebilir.

Kanada üniversitelerine başvuru sürecinde alınması gereken testler nelerdir?

Başvuru sürecinde alınması gereken testler enstitüden enstitüye değişiklik göstermektedir. Çoğu enstitü İngilizce yeterlilik testleri istemektedir –IELTS gibi. GMAT, GRE, SAT diğer standart testlerde başvurulan programa bağlı olarak değişiklik gösterir.

Benim için en iyi enstitü hangisidir?

Farklı üniversiteler farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. Üniversitenin popülerliği kişilerin tercihlerine, kariyer hedeflerine ve algılarına bağlıdır.

Kanada’da okul ve yaşam masrafları nelerdir?

Üniversite masrafları genellikle yıllık CAD 6,000 ile CAD 25,000 ve mastır/Ph. D. programları ise CAD 6,500 ile CAD 32,000 arasında değişir. Yasam masrafları yıllık CAD 4,800 ile CAD 9,600 arasında yaşanılan şehir, barınma tercihleri, hayat tarzları, eğlence, ulaşım, kıyafet, bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kanada’da eğitimim için finansal destek alabilir miyim?

Evet, Kanada enstitüleri finansal destekleri burs, kampüste iş imkanı, eğitim asistanlığı, araştırma asistanlığı, yönetim asistanlığı, stajyerlik olarak bulunduğu programa bağlı olarak sağlamaktadır. Burs imkanları sınırlı olmasından dolayı ve talebin yüksek olmasından dolayı finansal destek almak isteyen adayların ekstra akademik hüner ve başarı göstermesi gerekir.

Kanada’nın eğitime başlama zamanları?

En önemli başvurular sonbahar (eylül) ve kış(ocak )aylarıdır, ayrıca çoğu üniversite yazında  (Mayıs ve haziran) başvuruları kabul etmektedir.

Ne zaman başvuru prosesine başlamalıyım?

Kendinize elverişli zamanı oluşturmak ve İngilizce testlerine çalışabilmek için Üniversitelerin tavsiye ettiği zaman dilimi en az 12 - 15 ay önceden hazırlanmaya başlanmasıdır. İki yıllık üniversitelere tavsiye edilen süre ise en az   4 - 6 ay arasıdır.

RTD’nin kanada enstitülerine yakınlığı var mıdır?

Evet, RTD size yararı olabilecek Kanada’nın önemli enstitüleriyle anlaşmaları vardır, bu özellik başvuru sürecini hızlandıracaktır.

RTD yolculuk öncesi hazırlıklarda bana yardımcı olacak mıdır?

Evet, RTD sizlere oryantasyon programı hazırlayarak sizi Kanada’da öğrenci hayatına hazırlama, kültür, döviz, sağlık sigortası, uçak bileti, gibi birçok konuda da yönlendirmelerini sürdürecektir.