Sık Sorulan Sorular

RTD benim için ne yapabilir?

RTD, size ABD’deki üniversiteler ve programlarla ilgili akademik danışmanlık sunar ve tüm başvuru ve öğrenci vizesi başvuru sürecinizde size yardımcı olur. Danışmanınız, yolun her adımında yapılması gerekenleri size özel olarak hazırlayacak ve başvurularınızı, yapmanız gereken ödemeleri ve öğrenci vizesi sürecinizi yakından takip edecektir. Ayrıca danışmanınız, ayrıntılı bir yolculuk öncesi oryantasyon yaparak ABD'deki öğrenci hayatınıza sizi hazırlayacaktır.

ABD’de okumak için finansal destek alabilir miyim?

Evet. ABD kurumları, burs, okul bursları, kampüste istihdam, eğitim asistanlığı, idari asistanlık, araştırma asistanlığı, stajyerlik vs. gibi mali destek sunabilir. Bu desteğin miktarı eğitim seviyenize ve program türünüze bağlı olarak değişir. Mali destek ile ilgili öneriler rekabete dayanır ve başarılı öğrencilerin, istisnai akademik beceriler ve ders programı dışındaki becerilerini göstermeleri gerekir.

RTD’nin ABD kuruluşları ile özel bir ilişkisi var mı?

Evet. RTD, ABD kuruluşları ile sıkı ilişkilere sahiptir ve bu da uygulama süreci ve değerlendirmesinde daha iyi dönüş süreleri olarak döner.

ABD’deki eğitim kurumlarına kabul edilebilmek için hangi kabul testlerine girmem gerekir?

Kabul testi gerekleri kurumdan kuruma değişir. Birçok kurum IELTS veya TOEFL gibi İngilizce dili yeterlilik testi talep eder. Ayrıca başvurduğunuz programa bağlı olarak GMAT, GRE ve SAT gibi testlere de girmeniz gerekebilir.

ABD’de Master ve Doktora derecesi programlarına başvurmak için aranan gerekler nelerdir?

Kabul için asgari olarak itibarlı bir üniversitede lisans eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olmak gerekir. Bazı üniversiteler aynı zamanda, başvurduğunuz programa bağlı olarak GRE, GMAT, IELTS veya TOEFL gibi kabul testlerine girmenizi de talep edebilir.

Doktora programına kabul için, Master derecesi almış olmanın yanı sıra, araştırma zekanızı kanıtlamanız ve bir genel GRE ve IELTS veya TOEFL testine ek olarak GRE tezi yazmanız gerekebilir.

ABD’de Üniversite derecesine başvururken aranan gerekler nelerdir?

Asgari olarak, kabul görmüş bir kurumda, öğrencinin 12 yıllık eğitim süresini başarılı bir şekilde tamamlamış olmasıdır. Bazı kurumlar aynı zamanda SAT, IELTS veya TOEFL gibi testler de talep edebilir.

ABD’de okul ücretleri ve yaşam giderleri ne kadardır?

Okul ücretleri genellikle yılda 10.000 USD ile 55.000 USD arasında değişmektedir. Yaşam giderleri de yaşadığınız şehir, konaklama ve yaşam stili tercihlerinize ve kitaplar, giysi, eğlence, yolculuk giderleri vs. gibi ek giderlere bağlı olarak yılda 12.000 USD ile 24.000 USD arasında değişmektedir.

ABD’de eğitimime ne zaman başlayabilirim?

Temel öğrenci alımları Eylül ve Ocak aylarında yapılmaktadır ancak bazı kurumlar Mayıs veya Haziran’da da öğrenci kabul etmektedir.

Başvuru sürecime ne zaman başlamalıyım?

Başvurularınızı hazırlamak ve testlere hazırlanabilmek üzere yeterli süreye sahip olabilmeniz için eğitime başlamadan en az 12 ile 15 ay öncesinde başvuru sürecinize başlamanız önerilir.

Benim için en iyi eğitim kurumu hangisidir?

ABD üniversitelerinde resmi bir sıralama yoktur, eğitim kurumlar akreditasyon durumuna göre değerlendirilir. Sizin için en iyi eğitim kurumu, akademik profilinize en uygun olan ve çalışma, kariyer ve yaşam hedeflerinizi en iyi karşılayacak kurumdur.

Tüm başvuru ve vize süreci boyunca bana özel olarak yardımcı olacak bir danışman olacak mı?

Evet. RTD ile anlaşma yaptığınız anda, tüm bu süreçte size destek olacak özel bir danışman belirlenecektir.

RTD yolculuk öncesi formalitelerle ilgili de bana yardımcı olacak mı?

Evet. RTD, yolculuk öncesi bir oryantasyon programı hazırlayarak ABD’deki öğrenci hayatınıza kolay bir geçiş yapmanızı sağlayacaktır. Program, çapraz kültürler konusundan bilet alma, sağlık sigortası, döviz kuru oranlarına vs. kadar çeşitli konuları ele alacaktır.