RIPO

Belarus Cumhuriyetinin Başkenti Minsk’te Ocak 1993 yılında Teknik ve Mesleki Eğitimdeki Öğretmen Kadrolarının niteliklerini iyileştirme ve Yeniden Eğitme, Bilimsel ve Yöntemsel Mesleki eğitim ve öğretim vermek amacıyla kurulmuştur.

Mayıs 1999 da Makine – İnşaat Yüksek Okulu ve temmuz ayında Minsk Endüstriyel Pedagoji Yüksek Okullarını bünyesine katarak özelliklede teknik eğitimde dev adımlar atmaya başlamıştır.

RİPO bünyesinde Eğitimcilerin profesyonelleştirilmesi ve Yeniden Eğitim Fakültesine bağlı 4 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler: Genel ve Mesleki Pedagoji, Yönetim ve Sosyal Felsefe Bilimleri, Mesleki Eğitim ve Enformasyon ve Teknik ve Orta öğretim uzmanlık geliştirme eğitimi

Bunun dışında Bilgi teknolojileri, Uluslar arası İlişkiler, Basın Yayın, Eğitim ve Metodoloji fakülteleri ve yüksek Lisans Alanları bulunmaktadır.

Belarus Gözlemevi ve Eğitim ve İş gücü piyasası 1998 yılında Avrupa Eğitim Vakfı desteğiyle RİPO bünyesinde kurulmuştur. 1999 yılında ise RIPO UNEVOC Belarus Cumhuriyeti Resmi temsilcisi olmuştur.

RİPO’nun çalışan sayısı 870 civarında olup bunlardan 45 tane profesör ve doçent bunların dışında ise  Öğretim üyesi, araştırma görevlileri, öğretmenlerden oluşmaktadır. RİPO bünyesinde bulunan Yüksek okullarda 130 öğretmen ve 44 usta eğitici 2200 öğrenciye Turizm, Ekonomi, İnşaat ve Makine yapımı gibi 13 alanda eğitim vermektedir

Her yıl 4000 üzerinde Meslek geliştirme ve 600 civarında ise yeniden meslek edindirme şeklinde eğitim sürdürülmektedir.

RİPO birçok Ulusal ve Uluslar arası projelerde aktif rol almaktadır. 2008 yılında 220 bilimsel araştırmaya aktif olarak katılmıştır.

RİPO bünyesinde bulunan Pedagoji Yüksek Okulunda Yabancı öğrencilere RUSÇA dil Kursu verilmektedir. Özellikle ikinci bir meslek edinme ve Buna paralel Rusçanızıda profesyonel seviyede geliştirmek istiyorsanız veya sadece Rusça öğrenme düşüncesindeyseniz RİPO sizin için mükemmel bir fırsattır. 

İngilizce olarak bilgi almak için linki tıklayınız: http://ripo.unibel.by/?mode=foreigner/indexEN