Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi

Minsk Devlet Dil Bilimleri Üniversitesi 1948 yılında kurulmuş ve o zamandan beri, Beyaz Rusya Cumhuriyeti yabancı dil eğitimi için öncü kuruluş olmuştur. Üniversite kurulduğundan beri, binlerce öğretmen ve tercüman MSLU’dan mezun olmuştur.

MSLU şu anda 14 farklı dilde eğitim vermektedir. Öğrenciler üstün nitelikler kazanarak mezun olurlar. Mezuniyetlerine göre; dilbilimci, iki yabancı dil öğretmeni; tercüman / çevirmen, kültürler arası iletişim uzmanı sıfatlarını kazanırlar. Bu sayede; okullarda, üniversitelerde, Dışişleri Bakanlığında, yabancı elçilikler dahil diğer devlet dairesi gibi bir çok özel şirket ve de işletmelerde kolayca iş sahibi olmaktadırlar.

MSLU’nun Dil Eğitim Bölümü, dünyada önde gelen araştırma kurumlarından biri olarak kabul edilmektedir. Dil eğitiminde klasik yaklaşımların dışında; fonetik, yabancı diller, fonksiyonel dilbilim ve metin organizasyonu tabanlı öğretim yöntemleri izlenmektedir. MSLU himayesinde çok sayıda ders kitabı, bilimsel makale ve dergi düzenli olarak yayınlanır. Üniversite, dil eğitimi konusunda öğrencilerine çok kaliteli imkanlar sunmaktadır. Üniversiteden mezun çok sayıda diplomat, diğer devlet yetkililerinin yanı sıra çok seçkin iş adamları yer almaktadır.

MSLU’nun tüm dünyada, 53 yabancı üniversite ile eğitim işbirliği sözleşmesi vardır. Avrupa Konseyi’de dahil olmak üzere 12 farklı uluslararası programa aktif bir şekilde katılmaktadır. Üniversitenin en gurur verici tablolarından bir tanesi, 32 farklı ülkeden gelen öğrencilere yönelik verdiği eğitimdir. Üniversite bünyesinde; Belarusça Dil Merkezi, Alman dili Kütüphanesi, Amerikan Araştırmaları Kütüphanesi, İspanyolca, İtalyanca, Türkçe ve Çince kültür merkezleride mevcuttur. Bu merkezler öğrencilere, kendi kültürleri ve dil bilgisi konularıyla üniversite içinde daha yakın ilişkiler geliştirmeleri için yardımcı olmaktadır. Üniversite; Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin önde gelen bilim adamları ile, yanı sıra yabancı bilim adamlarının işbirliği ile eğitim vermektedir.

Üniversitede Rusya, Kanada, Belçika, Almanya, İspanya ve diğer ülkelerle ortak projeler üzerinde çalışılır. MSLU, Beyaz Rusya Cumhuriyeti’ni temsilen uluslararası konferans ve sempozyumlara ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite düzenli olarak bilimsel makaleler ve çalışmalarını yayınlamaktadır. Rusça Bölümü 1979 yılından itibaren faaliyetini sürdürmektedir. O günden bu yana 40'tan fazla ülkeden, 2.000’den fazla öğrenci Rusça Dil Eğitimi programlarda eğitimlerini sürdürmüşlerdir. Üniversite, Yabancı dil olarak Rusçada mükemmel bir üne sahip olan öğretim üyelerinin olağanüstü yüksek mesleki becerileri sayesinde bu gururu yaşamaktadır. Dünyanın farklı yabancı ülkelerden gelen öğrenciler Rus Dili programlarında kayıtlı bulunmaktadır. Öğrencilere kısa ve uzun vadeli Rusça Dil kursları sunulmaktadır. Ayrıca bu onların ileri eğitimleri için Beyaz Rusya’da veya Rusya’nın farklı Üniversitelerine hazırlıkları açısından, büyük bir temel oluşturmaktadır.

Rusça Dil Kurslarında geleneksel yöntemlerle, konuşma sınıfları oluşturulur ancak yeni öğretim stratejileri ile Eğitim verilir. Bunun; dil eğitiminin pratiği anlamında katkısı; öğrencilerin doğal ve kendiliğinden konuşmaya başlamasına olanak sağlamasıdır.

Dil Eğitimi için; yeni başlayanlar, orta ve ileri seviyedeki öğrenciler için ayrı dil kursları vardır. Öğrencilerin taleplerine yönelik bireysel derslere desteklenen yoğun Rusça Dil kursları da sunulmaktadır. Öğrenci grupları Rus Dili beceri düzeylerine göre oluşturulmaktadır.