Kanada'da Eğitim

Kanada 10 vilayet ve 3 koloni toprağı bulunur. Kanada anayasasına göre devlet her birimi eğitimim her seviyesinden hükümlüdür. Eğitim bakanlığı ya da eğitimden sorumlu bir bakan federal yapıda bulunmamaktadır.

Kanada’da ki koloni devletleri, Yukon, Northwest Territories, and Nunavut, aynı anayasaya sahip değillerdir fakat eğitime saygı adına federal devlet, koloni devletlerine gerekli sorumlulukları ve ikinci eğitim programları uygulamasını sağlamıştır.

Kanada’da ki eğitim programları ve sıralamaları:

  • Üniversite
  • Üniversite kolejleri
  • İki yıllık üniversiteler
  • Kariyer kolejleri ya da teknik enstitüleri

Üniversiteler

Kanada ülkesinin şehre akın veya uzak her bölgesinde çok çeşitli üniversiteler vardır.  Kanada üniversiteleri devlet tarafından desteklendiği için bölgeye bağlı olmaksızın yüksek nitelikli okullardır.

Üniversiteden doktoraya, mastırdan sertifika ve çalışma programlarına kadar Çok çeşitli alanlarda kurslar ve derecelendirmeler sunar. Üniversitelerin ücretleri seçilen alan bölüm ve enstitüye bağlı olarak değişir.

Kanada üniversiteleri eğitim ve öğretimden araştırma alanlarına kadar bilinen kaliteli okullardır. Kanada’dan alınan mezuniyet belgesi ya da derece Amerika’nın birçok üniversitesinde kabul görür.

Üniversite Kolejleri

Üniversite kolejleri Kanada üniversiteleri ve geleneksel kolejleri tarafından birleştirilmiş güçlü ve üniversite kampüslerinde akademik programlar sunan okullardır. Üniversite kolejleri öğrencinin seçimine bağlı olarak akademik alanda üniversite programları ya da pratik amaçlı kolej diplomaları ya da sertifika programları sunan okullardır.

Kanada kolej sisteminin bir parçası olarak üniversite kolejleri güçlü öğrenci destek servisleri, küçük sınıflar, güçlü kampüs çevresi ile diğer okullardan ayrılırlar. Ayrıca bazı okullar derece/diploma program ya da üniversite transfer programları sunar.

İki Yıllık Üniversiteler

İki yıllık üniversiteler eğitim ihtiyaçları, devlet servis sektörleri ve is alanları açısından önemli role sahiptir. Ayrıca Profesyonel programlar 1 ile 3 yıl arasında (çalışma yılı dahil) olup iş sektörleri açısından önemli yere sahiptir.

Bazı iki yıllık üniversiteler 4 yıllık üniversiteye transfer programları uygularlar. Bunun için öğrencinin üniversite kabul sürecinden geçmesi gerekmektedir.

Kariyer Kolejleri ve Teknik Enstitüler

Kariyer kolejleri ve teknik enstitüler özel enstitüler tarafından kurulmuş öğrencilere pratik hüner ve iş imkânları sağlayan kısa süreli eğitimlerdir. Bu kurslar kalite standartlarına uygundur.

Medya, film, bilgisayar/internet, grafik dizayn, hastane gibi birçok alanda öğrencilere kısa dönemli eğitim ve kariyer imkanı sunar. Bu okullarda ve bazı spesifikleşmiş bölümlerde(işletme, bilgisayar, sekreterlik hünerleri) pratik hünerleri geliştirir. Kariyer kolejlerinin uygun fiyat aralıkları bulunur.

Eğitim Dereceleri

Sertifikalar

Üniversite ya da kolejler tarafından verilen bu programlar nitelikli ikinci ödül eğitimini genellikle bir sene içinde başarılı bir şekilde bitirmiş olduğuna işaret eder.

Diploma

Genellikle iki yıllık üniversiteler tarafından verilen bu program 1 ya da 2 yıl içinde belirlenmiş niteliği başarılı bir şekilde bitirmiş olduğunu gösterir.

Üniversite Derecesi

Üniversiteler tarafından verilen bu programlar 3 ya da 4 senelik bir eğitimi başarılı bir şekilde bitirmiş olduğuna işarettir.

Üniversite Derecesi (onurlandırılmış)

Bu programlar bir konu üzerinden öğrenci onurlandırılmış ödüllendirilmiş olarak derece ile bitirdiğini ve daha fazla akademik eğitime yön gösteren bir derecedir. Bazı okullar bu programlardan mezun olmak için 1 sene ekstra çalışma istemektedir.

Mastır derecesi

Üniversiteler tarafından verilen bu program 2 yıllık bir araştırma ve çalışmayı başarılı bir şekilde bitirdiğine işaret eden yüksek eğitim programlarıdır.

Doktora ya da  Ph.D.

Üniversiteler tarafında verilen en yüksek eğitim seviyesini, 4 ile 7 sene içinde bitirmiş olduğunu gösterir. Bu program bazı araştırma, bir konu üzerinde tez yapma gerektirirken Ph.D. olarak bilinir,ve doktora seviyesi bazı özel konularda derece araştırması gerektirir.(müzik, hukuk vb.)

Akademik Yıl

Akademik yıl genellikle Eylül başlar ve Mayısta sona erer. Her akademik yıl genelde 2 sömestriden oluşur ve ikinci yıl genellikle Ocak ayıdır. Bazı enstitülerin programları yıl içinde 3 sömestriden oluşur

Bazı limitli özel programlar yaz döneminde de (Mayıs) devam edebilir.