İngilterede Okumak

 

Uluslararası tanınan ve itibarlı nitelikler

İngiltere dünya çapında saygı gören ve tanınan bir eğitim sistemine sahip olup 450,000den fazla uluslar arası örgenciyi ülkesine kabul etmektedir. Birleşik krallığın verdiği yüksek eğitim kalitesi ile birçok mezun ülkelerine döndükten sonra bile dünya çapında çeşitli büyük şirketlerde ve görevlerde başarılı kariyerlere imza atmışlardır.

Kaliteli standartlarda sunulan eğitimler

İngiltere programları için kalite standartları dünyada en yüksekler arasındadır. Devlet destekli kuruluşlar ve sıkı değerlendirme mekanizmaları tarafından güvence altına alınmıştır. Her yıl titiz iç ve dış kalite güvence sistemleri yayınlanan değerlendirme ve raporlar Quality Assurance Agency ( Nitelik Güvence Acentesi ) tarafından kontrol edilip yayınlanmaktadır.

İngiltere mezunları dünya çapında liderler

İngiltere eğitim sistemi dünya çapında uluslararası öğrenciler arasında kabul görmüştür. Bunlar arasında uluslararası finansal lider olmak isteyen çeşitli düşünür ve politikacılarda bulunmaktadır. Örneğin Bill Clinton, Desmond Tutu, Imran Khan, Deng Yaping ve Mahatma Ghandi.

Çeşitli branşlarda kurslar

Binlerce çeşitli konuda yüzlerce kursu içinde bulunduran Birleşik Krallık, öğrencilere her yönlü seçme hakki tanıyarak kendileri için en iyi enstutilerde en iyi çalışma imkanları sunarak kendilerini çok yönlü geliştirmelerine fırsat verir.

On planda olan Bilimsellik ve Yaratıcı fikirler

İngiltere dünya çapında geleneksel bilimsel ve yaratıcı fikirlere öncülük eden Nobel ödülleri alanında ikinci sıradadır. Birleşik Krallık, ülkeye bilim ve teknik konularında eğitim almak için gelen öğrencilere, çeşitli konularda dünyanın en yüksek entelektüel başarıları sunar.

Global Ekonomide beceri ve ihtiyaçları geliştirme

İngilterede öğrenilen deneyimlerle öğrenciler bağımsız düşünme, teşvik, sorun çözme, entelektüel hüner ve yaratıcı düşünme yeteneklerini geliştirirken rekabetçi iş dünyasında ve global ekonomi standartlarında aranan hünerlere de sahip olurlar.

Yoğun üçüncü kısa eğitim

İngilterenin sunduğu bir diğer avantaj ise, 3 yıllık üniversite eğitimi ve 1 yıllık yüksek lisans programları ile öğrencilerin eğitim sürelerini kısaltarak okul ve yaşam masraflarında ekonomik fırsatlar sunup erken mezun olmalarını ve çalışma hayatına erken başlamalarını sağlamaktadır.

Yabancı öğrencilere destek

İngiltere 100 farklı ülkeden çeşitli yabancı öğrencileri ülkesinde ağırlamaktadır. Yabancı öğrenciler için akademik destek, sosyal aktiviteler, yabancı öğrenci toplulukları ve özel yabancı öğrenciler için ofisler sağlamaktadır, özel derslerle dünyada en az ders düşmesi yaşanmaktadır.

Avrupa’ya açılan kapı

İngiltere öğrencilerin Avrupa’yı keşfetmeleri için ideal bir yerdir. Mükemmel kara, hava, tren yolları ile ucuz ve rahat ulaşım imkanı sağlarken alınan Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı ile de özel indirimlerden yararlanarak Avrupa ülkelerini ziyaret etme ve çeşitli kültürleri tanıma fırsatı sunar.

İngiltere'de Yasam

Dört ülke bir arada

Büyük Britanya (UK) İskoçya, Wales, Kuzey İrlanda ve İngiltere olmak üzere 4 farklı ülkeden oluşmaktadır ve her ülkenin kendine ait farklı dil ve kimlikleri vardır. İngilizce ana dil iken ayrıca Welsh, Irish , Ulster Scots, Cornish, Scots ve Scottish Gealic dilleri de konuşulmaktadır.

İngiltere’de hava

İngiltere’de 4farkli mevsim yaşanır ve hava sıcaklıkları bulunduğu mevsime bağlı olarak değişir. 32 derecenin üstüne çıkmayan ve -5 derecenin altına hiç düşmeyen hava koşulları vardır. Yazın 10 kisin 4’te hava kararır.

Çok Yönlü Kültür

Kosmopolitan bir ülke olan İngiltere çeşitli kültürde insan topluluklarıyla %8’ini tüm dünyadan ülkeye göçmüş etnik azınlıklardan oluşturur. Buna rağmen ülke geneli Hıristiyan iken ayrıca Budizm, Hinduizm, Judaizm, İslam, Sikhism dinleri de hoşgörü ile karşılanır. Bu çok yönlü kültür özelliği geniş uluslararası mutfak ve müzik, sanat, spor ve bilim alanlarında da etkisini gösterir.

Eğlenceli ve heyecanlı öğrenci kültürü

İngiltere ucuz ve indirimli ulaşım imkanları sayesinde ülkeyi çeşitli sanat, spor ve kültürel yönlerden keşfetme imkanlarına sahiptir. 2000’den fazla müze ve sanat galerisi ile ülkeyi sanat ve kültür açısından keşfedebilirken, her yıl yapılan Edinburgh ve Glastonbury festivallerini de unutmamalı. Hafta sonları kampus içinde yapılan heyecanlı geniş spor aktiviteleri öğrencilere keyifli anlar yaşatır.

Peyzaj

Tarihi mimari, kırsal pitoresk, şirin sahil kasabaları, doğal hayati, muhteşem manzaraları, golleri nehirleri vadileri dağları ile yasamaya değer bir ülke.

Canlı büyük şehirler

Londra, Cardiff, Edinburgh ve Belfast ülkenin ünlü modern ve gelişmiş şehirlerinden olup tarihi ve peyzajı ile de dikkat çeker.

Eğitim Maliyetleri

Öğrenci İngiltere’de eğitim harcamalarına okul ücretleri, yasam, vize, yolculuk maliyetlerini hesaba katarak yola çıkmalıdır.

Eğitim Ücreti

Yabancı öğrenciler için, bazı okul/kurslara bağlı olarak tahmini değişen eğitim maliyetleri zaman aralıkları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KURSLAR

Ortalama Uluslararası öğrenci ücretleri

Güzel sanatlar fakültesi

£10,500 yıllık

Fen bilimleri fakültesi

£11,500 yıllık

Güzel sanatlar yüksek lisans/phd

£11,000 yıllık

Fen bilimleri yüksek lisans/phd

£12,500 yıllık

MBA (işletme)

£15,100 yıllık

Yasam Maliyetleri

Yaşam maliyetleri barınma, yemek ve kişisel harcamalardan oluşur. Barınma yaşadığınız yere (kampus içinde ya da kampus dışında yaşamak) ya da seçmiş olduğunuz barınma şekline (kendin pişir kendin ye yada para karşılığı yiyecek/içecek temin etmek)bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer üniversite dışında yasamayı tercih ederseniz, belediyenin kararlaştırdığı vergiyi ödemeniz gerekecektir. Bunlara genellikle polis, itfaiye, çöp toplama ve işsizlik vergisi dahildir. Altı ay ve daha fazla tam gün kurslara dahil olan öğrenciler için sağlık sigortası (NHS)sağlanırken doktor ve hastane tedavileri de dahil edilir ayrıca eş ve 16 yaşından küçük çocuklarda(19 eğer okula devam ediyorsa) bu servise dahildir.

Diğer Maliyetler

Diğer maliyetler telefon, kişisel alışverişler, kişisel geziler, eğlence merkezleri, yan masraflar vb. olarak sıralayabiliriz. Ayrıca ülkeye geri dönmek için uluslararası uçuş maliyetleri de katılmalıdır.