Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi

Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi, Belarus Cumhuriyeti'nin en eski eğitim kurumlarından biridir. 1920 yılında Politeknik Meslek Lisesi olarak kurulmuş olan BNTU zamanla lider olan mühendislik ve mimarlık okuluna dönüşmüştür. Şimdi üniversitede yaklaşık 28000 lisans, mastır ve doktora öğrencisi eğitim almaktadırlar.

Üniversitenin 18 eğitim ve laboratuar binası bulunmaktadır. BNTU'da 1800 öğretim görevlisi, profesör ve doçent çalışmaktadır. Aralarında dünyaca ünlü bilim adamları vardır. Öğretim görevlilerin profesyonel potansiyel bilim ve tekniğin biyomühendislik, makine yapımı, inşaat, mimarlık, enerji, alet yapımı, bilgisayar teknolojileri, uluslar arası standartlandırma ve sertifikalandırma, denetleme, ekoloji gibi alanlarda Dünya ve Avrupa standartlarına uygun personel yetiştirmektedir.
1947yılında BNTU'da (o zaman Belarus Politeknik Enstitüsü) fizik alanında Nobelödülünü kazanan Jores Alferov çalışmaya başlamıştı.

BNTU, Belarus'un başkenti olan 2 milyon nüfusa sahip Minsk'in enmerkezi mahallelerinden birinde bulunmaktadır. Yüzyıllarca Minsk Kuzey ileGüney'i ve Doğu ile Batı'yı bağlayan bir kavşak rolünü üstlenmektedir. Havayolu, demiryolu ve karayolu ulaşım mesafelerini kısaltmaktadır.

Belarussanayisi dünya piyasasında oldukça iyidir ve ünlüdür Belarus dünyada 3 yerdeüretilen büyük yük taşıma kapasitesine sahip 200 – 250 tonluk BelAZ tırlarını,MAZ otomobil ve otobüslerini, Belarus marka tekerlekli traktörleri, Atlantmarka buzdolabı, Gorizont ve Vityaz marka televizyonları, radyo, bilgisayar veçeşitli ev aletlerini üretmektedir. BNTU sanayi kurumlarıyla sıkı ilişkilerinisürdürmektedir ve Fabrikaların siparişi üzerine, BNTU yüksek teknolojiaraştırma ve geliştirme çalışmaları yapmaktadır. BNTU Öğrencileri ise ülkegenelindeki fabrikalarda staj yapmaktadırlar.
 
BNTU 64 yabancı eğitim kurumuyla eğitim alanında aktif olarak işbirliği yapmaktadır. Avrupa halkları Üniversitesinin üyesi olup "TEMPUS", "İNTAS", "KOPERNİKUS" gibi uluslar arası programlara katılmaktadır.
 
1960yılından itibaren Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika'dan gelen öğrencilereğitim görmektedirler. 5000 den fazla yabancı öğrenci mezun olduktan sonrakendi memleketlerine dönüp çalışmaktadır. Bunlardan bir çoğu bakan, şirketmüdürü, eğitim ve araştırma kurumlarının müdürlüklerini ve şehir baş mimarıolmuşlardır.
BNTU'dakieğitim Rusça olarak yapılmaktadır. Bütün alanlara ait eğitim programlarıdünyaca ünlü en iyi yabancı teknik üniversitelerin standartlarına uygundur.
 
Eğitimbinalarında ve yurtlarda öğrencilerin Avrupa'ya göre daha ucuz fiyatlarda yemekyiyebilecekleri yemekhane ve büfeler vardır.

1995yılında BNTU mezunları derneği kurulmuştur. Onun yardımıyla BNTU'nun bazında1997 yılında Belarus'ta ilk BNTU Uluslararası Diyalog Merkezi açılmıştır.

Üniversiterektörlüğüyle birlikte Uluslararası BNTU Mezunları Derneği ve BNTU UluslararasıÖğrenci Merkezi çeşitli faaliyetler düzenlemektedirler. Belaruslu ve yabancıöğrenciler yabancı ülkelerin bayramlarını birlikte kutlamaktadırlar,festivaller düzenlemektedirler.

Gerçekleştirilentüm faaliyetler Belarus halkı ile yabancı ülke halkları arasındaki dostluğuartırmaktadır. Bu faaliyetler her zaman enteresan geçmektedir ve insanlarınbirbirini daha iyi anlamasını sağlamaktadır ve buna paralel olarak ta yabancıöğrenciler Belarus'ta ki ilk günlerinden itibaren sürekli destekgörmektedirler. Bu tür bayramların sayesinde Belarus ve yabancı öğrenciler dahaçok yeni arkadaş edinme fırsatı bulmaktadırlar ve diğer ülkelerin gelenek vegöreneklerinin daha yakından öğrenmektedirler.

BNTUöğrencileri her yıl düzenlenen yarışmalara katılmaktadırlar. Derslere vesınavlara daha iyi hazırlanmak için öğrenciler geniş salonlu kütüphanelerdenücretsiz olarak faydalanabilmektedirler. Kütüphane Belarus ve yabancı yazarlaraait 2 milyon üzerinde kitaba sahiptir.
 
Enaz 2 yıl çalışan BNTU mezunları 6 aylık yada 12 aylık staj, ihtisas yükseltmeveya yeni bir ihtisas edinme eğitimi alabilirler.

Sporfaaliyetleri için üniversitenin stadyum, oyun alanları, tenis kortu, içinde50-metrelik havuz olan bir kapalı spor salonu, 20 alanda spor salonları. Minskyakınlarında bulunan Raubiçi spor merkezinde uluslar arası yarışmalardüzenlenmektedir. Hafta sonları öğrenciler bu tesisi sadece spor yapmak içindeğil dinlenmek için de kullanabilmektedirler. Kış ve Yaz tatilleri sırasındaBNTU'nun dinlenme tesisinde ve Belarus'un doğa açısından en güzel yerlerindebulunan sanatoryumlarda tatil yapabilirler.

Minsk'teHıristiyan ve Katolik kiliseler, Sinagog, Müslüman Cami ve diğer dini kurumlarbulunmaktadır.
 
BelarusCumhuriyetinin başkentinde bir çok tiyatro, konser salonu, filarmoni, kültürsarayları, disko ve kulüpleri, sinemalar vardır. Üniversitede öğrencilerindinlenmesi ve eğlenmesi için çok iyi imkanlar hazırlanmıştır.
 
Belarushalkı her zaman diğer milletlerden insanlara karşı saygıda kusur etmemiş herzaman misafirperverliklerini göstermişlerdir. Mağazalardan ve pazarlardan hertürlü yiyecek ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.
Eğermühendislik eğitimi almaya kararlıysanız, Belarus Ulusal Teknik Üniversitesi'neHOŞGELDİNİZ!