Avustralya'da Eğitim

Avustralya eğitim sistemi esasen şunlara ayrılır:

Üniversite

Avustralya’daki en yüksek lisans ve yüksek lisans eğitim seviyesidir. Avustralya’da 38’i kamu ( devlet destekli ) ve 3’ü özel toplamda 41 üniversite mevcuttur. Avustralya’da Lisans seviyesi ( Lisans Derecesi ) veya Yüksek Lisans seviyesinde ( Yüksek Lisans Derecesi, Diploma, Mastır, Doktora ) eğitim görebilirsiniz.

Meslek Yüksek Okulu

Bu enstitüler değişik endüstri dallarıyla yakından bağlantılıdır. Sonuçta, dersler daha çok pratik ve yetenek bazlıdır. Meslek yüksekokulu dersleri özel enstitülerde olduğu kadar devlet destekli Teknik ve İleri Eğitim kurumlarında (TAFE) da sağlanmaktadır. Birçok meslek yüksekokulunun üniversitelerle bağlantıları ve anlaşmaları vardır. Bu bağlantılar sayesinde, üniversiteler Lisans eğitimlerinde, buralardan mezun olan öğrencilere bir yıla kadar seviye atlama şansı ve aynı zamanda meslek yüksekokullarında istenen derecelere ulaşmaları halinde diledikleri bölüme girme garantisi vermektedir. Bu kurslardan birçoğu, üniversite derecelerine ileri seviyeden başlama şansı sunar.

Okul

Eğitim 6 ile 15 yaş arasındaki çocuklar için zorunludur ve üniversite giriş sınavları 18 yaşındayken yapılır.  Avustralya okullar kamu ( devlet ) ya da özel ( dini veya bağımsız )’dirler. Okul sistemi iki seviyeye ayrılmıştır: ilkokul ve lise. İlkokul 6 ile 12 yaş arasındaki çocukların ve lise de 13 ile 18 yaş arasındaki çocukların eğitim aldığı kurumlardır.

İngilizce Dil Merkezleri

İngilizce kurslarına eğitim, gezi, göçmenlik ya da iş amaçları yüklenmiştir. Avustralya’da yaklaşık 100 civarında özel İngilizce dil merkezi mevcuttur. Bazı üst düzey Avustralya üniversiteleri ve TAFE enstitüleri de İngilizce dil kurslarını vermektedirler.

Avustralya Akademik Yılı

Avustralya akademik yılı okul öğrencileri için Şubat ayının başında ve meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencileri için Şubat sonu/Mart başında başlar. Çoğu okul üç ya da dört sömestırdan oluşur. Halbuki, üniversiteler ve meslek yüksekokulları Haziran ve Kasım’daki herbir sömestır sonundaki sınavlar ile iki yarıyıldan oluşur. Sömestır aralarında iki – dört haftalık aralar vardır. Uzun yaz tatili arası Kasım’dan ya da Aralık’tan Şubat’a kadardır.