Amerika'da Okumak

Niçin Birleşik Devletler’de okumalıyım?

Amerikan üniversiteleri, yaygın olarak öğretim ve araştırma kaliteleri ile tanınmaktadır. Yurtdışında yüksek eğitim araştıran öğrenciler için Amerika Birleşik Devletleri, bir numaralı ve en geniş istikamettir. ABD’deki eğitim sistemi, uluslararası öğrenciler için dünyadaki en çok yönlü ve esnek yüksek öğrenim sistemidir.

Bugün, dünyadaki tüm uluslararası öğrencilerin yüzde 30’u Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görüyorlar.

ABD yüksek eğitimini, dünyada bu kadar popüler yapan etkenin ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

Akademik Mükemmeliyet

ABD, tüm bilim dallarında mükemmel programları ile dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. Lisans seviyelerinde,profesyonel alanlarda olduğu kadar geleneksel konularda da olağanüstü program seçenekleri mevcuttur. Mastır ve Doktora seviyelerinde, öğrenciler düzenli olarak beraber çalışma imkanını elde edip dünyadaki en iyi araştırmacıların bazılarından birçok şey öğrenmektedirler. ABD üniversiteleri tarfından elde edilen yetenekler, dünya genelinde akademik görkemi dolayısı ile tanınmaktadır.

Eğitim Olanaklarının Çeşitliliği

ABD yüksek eğitim sistemi, her öğrenciye sunacak bir çok alternatife sahiptir. Program yapısı, pratik, iş bazlı beceriler önemi ile bağlantılı güçlü teorik temel oluşturma hususunda eşit önem sunmaktadır. Yaşlılık bilimi ( Gerontology ) gibi sıradışı ya da belirli bir program araştırıyorsanız, ABD’de birden fazla seçecek programa sahip olabilirsiniz!

En Son Teknoloji
ABD üniversiteleri, teknoloji ve bilimsel teknikler bakımından dünya lideridirler ve aynı kaynakları öğrencilere de sunmayı taahhüt ederler. Bunun önemi, öğrencileri bilim, mühendislik ve bağlantılı alanlarda en son teknolojiyle bilgilendirmektir. Sonuçta olan, en yeni teknolojiyi kullanarak uygun becerilerle çalışmaya hazır mezunlardır.

Araştırma, Eğitim ve Öğretim Olanakları

ABD’de, öğrenciler, lisansüstü seviyesinde mevcut birçok asistanlık programı vasıtasıyla araştırma ve eğitimde değerli deneyimler edinirler. Bu asistanlıklar, öğrencilerin ABD’deki yüksek eğitimlerini finanse etmelerine de yardımcı olur. Edinilmiş pratik deneyim, eğitim ve araştırmada gelecek kariyerleri için oldukça yararlıdır.

Esneklik

ABD yüksek öğrenim sistemi,  bir program içerisinde birçok ders seçenekleri ve ana bilim dalını değiştirme veya birden fazla uzmanlık dalını tercih etme olanağı sunar. Herhangi lisans programının ileri aşamalarında, öğrenci, belli kariyer hedeflerini karşılamak için geleneksel jazz müziğini mühendislikle birleştirme gibi program uyarlaması yapabilir. Lisansüstü seviyesinde, kendi zaman çizelgenizi yapabilir ve öngörülen zaman çerçevesinde rahat bir tempoda ders kredilerini tamamlayabilirsiniz.

Uluslararası Öğrenciler için Destek Hizmetleri

Birleşik Devletler üniversiteleri, ABD’de yüksek öğrenimini sürdürecek uluslararası öğrencileri hoş karşılar ve onlara Amerika’daki hayata rahatlıkla adapte olmalarına yardımcı olacak destek hizmetleri sunarlar. Uluslararası öğrenci ofislerindeki hizmetler, öğrencilere yeni ortama geçişte yardımcı olur. Hizmetler, oryantasyon programı organize etmekten mezun olmaya hazırlanan öğrenciler için akademik yazı ve özgeçmiş hazırlama desteğine kadar yıl boyun boyunca sunulur.

Kampüs Hayatı

ABD üniversiteleri, sadece öğrencilerin eğitim deneyimlerini zenginleştirmekle kalmayan aynı zamanda onlara yeni arkadaşlıklar edinme ve dünya vatandaşı olmalarında yardımcı olan çeşitli akademik, kültürel ve atletik aktivite seçecekleri sunarlar. Üniversitenizin, dernekler, bölgesel ve etnik kulüplere ek olarak kriket yakımı bile olabilir.

Global Eğitim

Herhangi bir Amerikan üniversitesindeki akademik eğitim ve deneyim, uluslararası iş pazarında çok olumlu bir üne sahiptir. Herhangi bir Amerikan eğitimi, öğrencinin uzun süreçli kariyer hedeflerini önemli ölçüde iyileştiririr. Bu deneyim, eleştirel düşünme becerilerini inşa edip kendine güven ve çapraz kültürel yetileri geliştirir ve tüm bu nitelikler dünya genelindeki işverenler tarafından oldukça değer görür.

 

Amerika’da Yaşam

Amerika çoğu zaman göçmenler ülkesi olarak adlandırılır; O, bu büyük ulusu oluşturan kültürlerin, etnik yapıların, ulusların ve dinlerin bir ‘eritme potası’dır.

ABD, 9 milyon kilometre karenin üzerinde alanı kapsamaktadır ve 275 milyon üzerindeki insanın vatanıdır. Amerikan kültürü genellikle tüm insanlara eşit bir şekilde davranır ve her bireyin saygıya, hayatta eşit fırsatlara hakkı olup adil bir şekilde davranılması gerektiği felsefesini takip eder.

ABD’de bulunarak, değişik iklim, yer şekilleri, yaşam tarzı ve kültürleri tecrübe edeceğinize emin olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ihtiyaçlarınıza en uygun yeri seçmek. Bunu yaptıktan sonra, hayatınızın tecrübesini yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Eğitim Masrafları

Öğrenci Giderleri

 

Amerika’da üniversite ve kolej maliyetleri üniversiteden üniversiteye, kişisel yaşam tarzınıza ek olarak yaşamak için seçtiğiniz şehirle bağlantılı olarak konaklamadan konaklamaya ve yaşam giderlerine göre farklılıklar gösterir. Eğitim masraflarınızın en pahalı unsurunu okul ücreti oluşturur. Okul ücreti yıllık10000 Dolar’dan 55000 Dolar’a kadar değişkenlik gösterebilir.

Konaklama maliyetleri, büyük oranda kişisel tercihler ve ikamet ettiğiniz şehre bağlıdır. Örneğin, kampüs içerisinde kalmak, kampüs dışında kalmaktan genellikle daha maliyetli olacaktır. Bazı üniversitelerde birinci sınıf lisans öğrencilerinin, ilk yıl için yaşam giderleri maliyetlerini bir hayli yükseltebilecek kampüs içerisinde kalmaları istenebilmektedir. Aynı zamanda, yanlız kalmaya veya ev arkadaşları ile yaşamaya karar verip vermemeniz yaşam maliyetlerinizi pekiştirecektir.

Konaklama maliyeti genellikle yıllık 3000 Dolar’dan 8000 Dolar’a değişkenlik gösterir. Eğer bir daire kiralamayı düşünüyorsanız, o zaman elektrik, telefon hattı, mobilya, üniversiteye ve üniversiteden olan seyahat maliyetleriniz gibi yan harçamaların sizin sorumluluğunuzda olduğunu aklınıza getirin.

Bütçe ayırabileceğiniz diğer bazı harcamalar, yıllık sadece birkaç yüz doları bulan öğrenci aktiviteleri için olabilir. Çoğu öğrenci, sene boyunca yıllık 500 Dolar ve 1500 Dolar arasında maliyeti olabilen yardımcı kitaplar satın almak zorundadırlar. Giyim, eğlence, telefon faturaları, seyahat, yiyecek, v.b. gibi kişisel harcamaların da hesaplanılması gerekecektir.

 GiderUSD (Yıllık Harcamalar) *
 Okul Ücreti  10,000-55,000 USD
 Konaklama  3,000-8,000 USD
 Yiyecek  250 USD
 Kitaplar  500-1,500 USD
 Sağlık Sigortası  700 – 1,000 USD
 Arızi Giderler (Seyahat, Elektrik, Telefon Hattı)  500 USD

* Tüm masraf ve harcamalar ortalama değerlerdir ve size fikir vermesi amacıyla belirtilmiştir.