Neden Avustralya

Avustralya enstitüleri 415.000’den fazla uluslararası öğrenciye eğitim vermektedir. Birçoğu için, en cezbedici yanı Avustralya eğitim sisteminin kalite ünü ve çeşitliliğidir.

Öğrenciler, ülkenin doğal ve insane yapımı güzelliklerinden, huzur ortamından, kozmopolit şehirlerinden, çok kültürlü topluluklarından, iş ve çalışma olanaklarından ve nispeten düşük yaşam giderlerinden etkilenmektedir. Yurtdışında okumanın zorluğu ve özgürlüğünden ve itibarlı bir kurumda okumanın sağladığı statüden keyif almaktadırlar.

Avustralya’da okumak, yenilikçi, yaratıcı ve bağımsız yüksek öğrenim düşüncesini teşvik eder. Takım ruhunun esas becerilerini öğrenebilirsiniz. Avustralya’daki yüksek öğreniminiz, size başkaları ile etkili iletişim kurup global başarı için ihtiyacınız olan pratik becerilerinizi ve entellektüel yetilerinizi geliştirmeyi öğretecektir.

Öğretmenleriniz, sizi gerçek dünya problemlerine orjinal ve pratik çözümler düşünmenizde teşvik edecektirler. Mezuniyet sonrası, yetenekleriniz sizi Avustralyalı ve uluslararası işverenler tarafından rağbet edilen duruma sokacaktır.

Maliyet esaslı kaliteli eğitim

Avustralya, üniversite ve enstitülerdeki çoğu popüler kurslar için oldukça düşük yıllık kurs ücretleri sunmaktadır. Amerika’daki dört yıllık eğitim ile karşılaştırıldığında, mühendislik ve tıp haricindeki lisans programları sadece üç senede tamamlanabilmektedir. Bu, düşük maliyetli kursların düşük eğitim kalitesi getireceği anlamına gelmez. Aksine, Avustralya, okul, kolej ve üniversite öğrencilerine dünya çapında tanınan beceriler ve yetileri kazandıran uluslararası bir üne sahiptir. Avustralya Nitelikleri sadece ulusal standartlara riayet etmemekte aynı zamanda Asya-Pasifik economic işbirliği grubu, Birleşmiş Milletler ve Avrupa grubu gibi Avustralya’nın sahip olduğu uluslararası organizasyonlarla olan anlaşmalara da bağlı kalmaktadır.

Kalite Güvencesi

Avustralya üniversiteleri genellikle eğitim ve araştırma kaliteleri ile tanınmaktadır. Avustralya’nın meslek yüksek okullarına ve eğitimlere olan yaklaşımı, dünyaya yenilikte ve kalitede liderlik eder.

Avustralya, doğru akreditasyon, tüketici koruma ve kalifikasyonların tanınması bakımından  uluslararası kıyaslama noktalarının gelişiminde lider olarak ortaya çıkmıştır. Avustralya hükümeti  kendini, yüksek eğitim ve öğretim kaynağı olarak Avustralya’nın itibarını korumaya adamıştır.

Çok kültürlü ve güvenli ortam

Avustralya, dünyadaki hemen hemen heryer ile kıyaslandığında çok güvenli bir ülkedir. Avustralya’da politik çalkantılar sınırlı, suç oranları düşüktür ve katı silah control yasaları güvenli bir ortam oluşturmaktadır.

Avustralya, her dini kabul etmektedir. İnançlarınızı eziyet ve ayrımcılığa maruz kalmadan yerine getime hakkınız kanun tarafından korunmuştur. Avustralyalılar uluslararası öğrencilerin getirmiş olduğu kültürel çeşitlilik zenginliğine değer vermekte ve Avustralya’daki yaşama adapte olmanızda dostane destek hizmetleri sunmaktadırlar.

Avustralyalılar açık ve arkadaş canlısı insanlardır ve sıcak bir karşılamayla karşılaşırsınız. Avustralya, sizin için yaşayacağınız, öğreneceğiniz ve gelişeceğiniz genç, heyecan verici ve dostane bir ülkedir. Şayet kaliteli eğitim ve iyi bir yaşam tarzı arıyorsanız, Avustralya yüksek eğitiminizi kovalayacağınız yerdir.

Avustralya Yeterlilikler Taslağı

Avustralya, 1995’te okullarda, mesleki eğitim ve öğretimde ( TAFE ve özel okullar ) ve yüksek öğretim alanında ( temel olarak üniversiteler ) ulusal yetiler birleşik sistemi olan Avustralya Yeterlilikler Taslağı      ( AQF ) ‘ü Kabul etmiştir. AQF, hem Avustralya hem de uluslararası işverenler ve eğitim kurum ve kuruluşları tarafından tanınmaktadır.

  1. Orta Öğretim Kesimi;
  2. Mesleki Eğitim ve Öğretim Kesimi ( TAFE ve kayıtlı özel okullar );
  3. Yüksek Eğitim Kesimi ( temel olarak üniversiteler ).

Yabancı öğrenci vasıfları tanıma ulusal bürosu (NOOSR)

NOOSR, Avustralya kurumlarını denizaşırı yetenekleri tanımalarında destekleyen bir Avustralya hükümeti birimidir. NOOSR, Avustralya yeterliliklerinin uluslararası manada tanınmasını teşvik etmek için çalışmaktadır. NOOSR, yabancılara ve vasıflı insanlara Avustralya’da eğitim ve çalışmalarında yardım etmeyi amaç edinir.

Yabancı öğrenciler için Eğitim Hizmetleri Kanunu 2000 ( ESOS )

2000 yılında, Avustralya ESOS 2000 Kanunu’nu yürülüğe koymuştur. ESOS Kanunu ve yönetmelikleri, öğrenci vizesi ile Avustralya’da eğitim gören yurtdışı ülkelere giden öğrencilerin eğitimlerine ilişkin yasal çerçeveyi beyan etmektedir. Avustralya Hükümeti, Eğitim, İstihdam ve iş yeri kanunları ( DEEWR ) aracılığı ile ESOS Kanunu ve onun ilgili vasıtalarını icra etmektedir.

ESOS, Avustralya kurumlarının tescil için gereklilikleri karşılamalarını sağlar. Eğer bir kurum pazarlama faaliyetleri, sunulan eğitimler, tesisler ve öğrenci destek hizmetleri ile ilgili standartları yerine getirmezse gerekli tescil işlemleri de gerçekleştirilmez. Bu da, tescil olmayan kurumların uluslararası öğrenci kayıtlarını yapamayacakları anlamına geliyor.

ESOS mevzuatı, tüketiciyi korumayı sağlar. Bu, ödediğiniz okul ücretini alacağınız ve ücterlerinizin kanunlarca korunduğu anlamına geliyor.                                                                                                         

Daha fazla bilgi için : http://aei.gov.au/

Yabancı Öğrenciler için Kurum ve Kurslar Resmi Kayıt Merkezi (CRICOS)

CRICOS, 1.000’den fazla Avustralya eğitim kurumunun kayıtlı olduğu bir veritabanıdır. Uluslararası öğrencileri seçmek, kaydetmek ve öğretim verebilmek için bir Avustralya eğitim kurumunun CRICOS’a kayıt yaptırması gerekmektedir.

Öğrenci vizesine sahip yabancı bir öğrenci olarak, CRICOS sisteminde bulunan bir eğitim kurumunda ve kursunda öğrenci olmalısınız.

Bu yüzden, Avustralya’da okumayı planlıyorsanız RTD ile irtibata geçin. Biz, geleceğinizin daha aydınlık olması için buradayız!

 

Avustralya’da Yaşamak

Avustralya, dünyada en çok kültürlü topluluklarından biri olarak adlandırılan sıcak ve misafirperver bir ülkedir. Avustralya nüfusunun çeyreğine yakın kısmı başka bir ülkede dünyaya gelmiştir.

Avustralya, orada ikamet eden her birey için eşit fırsatlara sahiptir. Irk, kültür, din ya da cinsiyet hususlarında ayrımcılık yapmak kanunlara aykırıdır. Ülke, yaşanılacak mükemmel bir yerdir. Uluslararası öğrencilere kolaylıkla uyum sağlayabilecekleri güvenli, dostane ve çok kültürlü bir ortam sunar. Öğrenci olarak, eğitim deneyimlerinizin çoğunu Avustralya’daki yaşamınızın çoğu şekline dönüştürebilirsiniz. Kültürün, yemeklerin, manzaranın ve insanların keyfini çıkarın!

Avustralya, keseye hitap ederken dünyadaki en yüksek hayat standartlardan birini de size sağlar. Yaşam giderleriniz şunları kapsar;

-          Konaklama

-          Yemek

-          Giyim

-          Eğlence

-          Ulaşım

-          Uluslararası ve yerel seyahatler

-          Telefon

-          Mecburi giderler

Bu giderlerin seçtiğiniz lokasyon, yaşam şekli, kurs ve enstitüye göre değişeceğini unutmayın.

 

Eğitim Maliyetleri

Avustralya şüphesiz, kaliteli eğitim ve yüksek kaliteli bir yaşam stilinden zevk alabileceğiniz mükemmel bir yerdir. Bu ülkede eğitim görmenin en iyi yanı, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler ile kıyaslandığında yaşam giderleri ve eğitim maliyetlerinin düşük olmasından dolayı paranızın kıymetini alıyor olmanızdır.

Vize Gereksinimleri

Öğrenci vizesi almak için, tüm kurs süreniz boyunca yaşam giderlerini, eğitim maliyetlerini ve seyahat giderlerini ödemeye yetecek yeterli paranızın olduğunu ispat etmelisiniz. Eğitim görürken yarı zamanlı çalışarak masraflarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Buna rağmen, dayandığınız tek geliriniz, çalışarak kazandığınız maaşınız olamaz ve olmamalıdır.

Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası ( OSCH )

Vizenizin geçerli olduğu sure boyunca Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası ( OSCH )’na sahip olmanız gerekmektedir. Kendi kaza ve mülkiyet sigortalarınızdan da sorumlu olacaksınız. Ayrıca kaybolan bagajlarınız, iptal edilen uçak biletleriniz ve ülkenize dönüş ile ilgili giderlerinizi karşılamak üzere ülkenizden ayrılmadan önce seyahat sigortası yaptırmanız da önerilir.