Konaklama

Yurtdışı eğitim sürecinin en önemli noktalarından biride konaklamadır. Sağlıklı ve başarılı bir eğitim süreci için öğrenci ne tür bir konaklama opsiyonunda mutlu olabileceğini düşünmeli özel istekerini danışmanı ile paylasmalı ve ona gore bir tercihte bulunmalıdır. Her dil okulu kendi bunyesinde ogrencilere Aile Yani, Ogrenci Evleri, Yurt, Apartman Daireleri, Otel veya Pansiyon seklinde faklı konaklama alternatifleri sunmaktadir. Öğrenciler gidecekleri okulları danışmanları ile belirlerken mutlaka konaklama ihtiyaçlarını da düşünmeli okul terciherini okulların sağlamış oldukları konaklama alternatiflerine gore yapmalıdırlar. Çünkü bazı okullar tüm konaklama alternatiflerini öğrencilerine sunarken bazı okullar yalnızca aile yanı konaklama sunabilmektedirler.

Ögrencinin talebine ve de dil okulunun sunumuna bagli olarak konaklama tipleri yarim pansiyon, tam pansiyon veya Self-catering (Yemek dahil olmayan) seklindedir.

Aile Yani Konaklama: (Homestay) Gidilen ülkenin kültürünü daha yakından tanımak o kültürden insanlarla aynı ortamı paylaşmak ve daha doğru pratik yapabilmek için aile yani konaklama ideal bir alternatiftir. Aileler okullar tarafından belirli kriterlere gore özenle seçilmiştir. Öğrenciler aile yanlarında tam pansiyon ya da yarım pansiyon şeklinde kalabilirler. Aile yanı konaklama opsiyonunda bazı okullar çift kişilik konaklama seçeneğide sunmaktadır. Genel olarak aile yanlarında internet erisimi bulunmakta olup bazı aileler bu hizmet için extra ücret talep edebilmektedir.
Yurt Konaklama: (Student Residence)Dil okullarının kendi yurtları veya o şehirde bulunan üniveriste yurtlarında sağlanan konaklama opsiyonunda odalar genelde tek kişilik olup baz yurtlar özel bazıları ise paylaşımlı banyo imkanı sunmaktadır. Her yurtta en çok 6 öğrencinin ortak kullanımına sunulan mutfak bulunup öğrenciler kendi yamaklarini pişirebilmektedirler. Yurt konaklama oldukça eğlenceli ve rahat olmakla birlikte fiyatların aile yanı konaklamaya göre pahalı olması ve yerel halka pratik imkanı olmaması dezavantajlarıdır. Odalarin temizligi gorevliler tarafindan duzenli olarak yapilmaktadir. Hemen hemen her yurtta kablosuz internet erisimi mevcuttur.
Öğrenci Evleri (Student Houses) Okullar tarafından sunulan bu evlerde farklı milletlerden 5-7 öğrenci tek kişilik veya çift kişil odalarda konaklarlar. Ev ile yurt arası bir çözüm olan bu alternatifte öğrenciler kendi yemeklerini yapmak ve evin genel düzenini sağlamakla yükümlüdürler. Bu konaklama tipi daha fazla milletten ogrenciyle tam bir uluslararasi ortamda yasamak isteyen ve bagimsizligina duskun ogrenciler icin oldukça uygundur.
Apartman Daireleri: (Shared Flats) Bazı okullar uluslarası öğrenciler icin apartman dairesinde konaklama alternatifi sunmaktadır. Bu sayede aynı daire icinde yasayan farklı kültürden küçük bir ogrenci grubu ögrendikleri dilde konusmak zorunda kalacaktir, böylece bu dili konuşma konusunda cesaretlenecek ve dil pratiklerini daha hızlı ilerletebileceklerdir. Aynı zamanda farklı kültürlerden insanlarla unutulmaz arkadasliklar kurabileceklerdir. Apartmanlar bulunulan ülkenin tarzına uygun ve öğrencilerin rahat edebilecekleri şekilde döşenmistir. Dairelerde tam donanimli mutfak ve banyolar mevcuttur. Odalar tek kisilik veya paylasimlidir, ogrenciler istedikleri sekilde kendi yemeklerini pisirme imkanina sahiptir ancak disarda yemeyi tercih eden ogrenciler icin yakin cevrede kafe veya restoranlarin bulunmasina dikkat edilmektedir.
Öğrenci Otelleri / Pansiyonlar: Bazı okullar konaklama alternatifini daha genis tutarak öğrencilerine okula yakın bolgelerde bulunan otel veya pansiyonlarda konaklama imkanini da sunmaktadir. Bu tip konaklama okuldan sonra tek basina vakit gecirmek isteyen ogrencilere hitap eder. Odalar genel olarak tek kisiliktir, otel secimi ogrenciye birakilir ve ister tam ister yarim pansiyon seklindeki rezervasyon islemleriniz RTD tarafindan okula yaptirilir.